Jak začít hubnout

Všude na nás vyskakují tipy pro nejlepší varianty hubnutí. Koktejly, po kterých zhubnete 10 kilo za týden. Zázračné pilulky, které urychlí váš trávicí systém.

Všude na nás vyskakují tipy pro nejlepší varianty hubnutí. Koktejly, po kterých zhubnete 10 kilo za týden. Zázračné pilulky, které urychlí váš trávicí systém. Léky, které zahání celulitidu. Je mimořádně obtížné zachovat si chladnou hlavu a obstát mezi všemi těmi údaji. Tyto prostředky na urychlení hubnutí vám možná pomohou shodit pár kilo, ale jakmile s nimi skončíte, nastoupí jojo efekt a vy budete mít pouze oči pro pláč.

A velmi pravděpodobně naberete i několik dalších kilogramů k těm původním. Existuje pouze jeden klíč k pevnému a fit tělu: pestré hubnutí s hojností doplňků a normální cvičení. To je to tajemství. A i když existují zkratky, nevyplatí se jimi vydávat. Jak říká lidové rčení: „Vždyť kdo lehce nabral, ten lehce pozbyl“. A jaké jsou nejčastější diety, které lidé zkoušejí?

  1. Keto: je založen na vysokém příjmu bílkovin a téměř nulovém příjmu sacharidů. Tento menší příjem potravy narušuje rovnováhu v těle a může způsobit hyperglykémii.
  2. Paleo: Toto hubnutí je založené na jídelníčku, který jedli naši předci. Je tímto způsobem založena na konzumaci masa a vajec ve velkém. Na druhou stranu zakazuje obiloviny a mléčné výrobky. Odborníci varují před jednostranným hubnutím, které může vést k problémům se zdravím, jako je zvýšená hladina cholesterolu.
  3. Nízkosacharidová: Během tohoto hubnutí snížíte příjem sacharidů téměř na minimum, což může mít dopad na snížení hmotnosti, ale jakmile začnete sacharidy opět zařazovat do jídla, jojo efekt na vás udeří víc než obvykle.
  4. Cambridge: jeden z variant keto diety, během které připravujete všechna jídla z pytlíčků a pijete nachystané koktejly.

Od nuly na maximum? Pozor na přepálení začátku

Motivace a správné naladění jsou dobré a hlavně zásady, ale dejte si pozor, abyste nepřehnali začátek přílivu endorfinů. V případě, že skočíte rovnou do procesu hubnutí a otočíte svůj život o 180 stupňů, nebude to mít dlouhého trvání. Proč? Protože tato celková změna bude vyžadovat spoustu životní energie a vašich sil. Proto musíte najet na nový způsob života opatrně – změny provádět průběžně a znát svůj cíl.

Napište si, proč potřebujete vytvořit změnu. Inspirace se mohou rychle měnit (potřebujete se mít více rádi, potřebujete se projet na kole spolu s dětmi, aniž byste je ztratili, potřebujete se cítit skvěle v plavkách, potřebujete zlepšit své zdraví…). Vyvěste si tento seznam na nějakém místě, kde ho uvidíte, a přečtěte si ho pokaždé, když ztratíte inspiraci a budete mít chuť to vzdát.

Co se týče změny, dopřejte si pomalý rozjezd. Na začátku provádějte pouze delší procházku každý den a zbavte se bílého pečiva, další týden si přestaňte sladit kávu, přičemž se snažte začlenit více zeleniny, která vám pomůže s hubnutím. Postupně se dostanete tam, kde potřebujete být. A tím je kalorický deficit (k tomu se ještě dostaneme). Jenže rozdíl se skrývá v tom, že cesta k němu bude postupná a nebude to pro vaše tělo a intelekt takový šok, takže budete mít čas se změně přizpůsobit a zvyknout si na ni.

Ale mějte na mysli, že změna bude sice postupná, ale musíte se pokaždé držet všech malých změn. Není zde prostor pro kompromisy, nebo musí být úplně minimální.

Změněný a pestrý jídelníček je velmi důležitý

Zdravá výživa a pravidelný pohyb jde ruku v ruce. Předpokladem pro účinné hubnutí je upravený jídelníček (s tím i počet kalorií) a přiměřený pitný režim. Téma zdravého stravování je mimořádně široké a v případě, že byste se zamysleli nad tím, co pro tělo dělají bílkoviny, jak fungují sacharidy a proč jsou tuky nezbytné, pravděpodobně by se vám zatočila hlava. Proto jsme pro vás připravili 4 zaměření, která váš životní styl přivedou na správnou cestu:

1. Vyhněte se JUNK FOOD

Pod tímto pojmem se skrývá rychlá strava, zákusky, chipsy, párky. Stručně řečeno, potraviny bohaté na cukry, sůl a tuk. Mají vysokou hodnotu energie, ale nulový přínos pro naše tělo.

2. Jezte čerstvé potraviny

Ovoce a zelenina jsou potraviny, které jsou mimořádně syté, neobsahují kalorie, které vás zasytí, ale vašemu tělu nijak neprospějí.

3. Pijte minimálně dva litry za den

Když dostatečně nepijeme, naše tělo zadržuje vodu a začíná být oteklé, unavené a naše rozpoložení je ovlivněno naší nepohodou. Ideální je voda nebo domácí čaje. Káva nepatří do pitného režimu a rozumné nejsou ani slazené nealkoholické nápoje. Ani v nejmenším nejsou dobré ani džusy, které se mohou zdát zdravé, ale obsahují velké množství cukrů.

4. Zbavte se alkoholu a cigaret

Alkohol zhoršuje trávicí systém, zatěžuje játra a zhoršuje kvalitu odpočinku. Cigarety a tabákové výrobky zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Kalorický deficit: Co to je a proč je to pro hubnutí zásadní?

Stalo se vám někdy, že jste prostě začali přibírat na váze poté, co jste změnili jídelníček, a to i přesto, že jste jedli zdravě? Na vině je obrovské množství příjmu energie. Není pouze na tom, co jíte, ale navíc kolik toho jíte. Každý z nás má ideální příjem energie, který by měl každý den sníst.

A stejně jako tělo získává energii, tak ji také vydává. Tento proces ale neprobíhá pouze při cvičení, ale také při všech běžných činnostech během dne. Chytré hodinky vám mohou pomoci tato cvičení sledovat, takže uvidíte, jaká je vaše průměrná spotřeba energie. Jakmile toto číslo znáte, budete moci začít snižovat svou hmotnost.

  • Nadbytek kalorií: stav, během něhož je váš příjem výraznější než váš výdej a ručička na váze bude stoupat skutečně i v případě, že jíte zdravě.
  • Rovnováha: To by mělo nastat, jakmile jste se svou váhou spokojeni a nechcete ji nijak měnit.
  • Nedostatek kalorií: Stav, kdy je energetický výdej mnohem vyšší než příjem energie. V tomto okamžiku začne vaše tělo hubnout. Měli byste zůstat v kalorickém deficitu, dokud nebudete spokojeni se svou váhou.

Musíte se více hýbat

Jistě můžete zhubnout pomocí změn ve stravování, ale pevné a fit tělo získáte cvičením. Při výběru toho správného pohybu se soustřeďte na to, co oceníte nejvíc, jakou postavu potřebujete. V případě, že potřebujete štíhlou postavu a svaly nejsou vaše parketa, zařaďte více kardio cvičení (běh, jízda na kole, kolečkové brusle, rychlá chůze). Pokud máte rádi pevnou postavu a svaly, zkuste kvalitní přípravu (crossfit, cvičební centrum, kruháče). Budete moci cvičit v pohodlí svého domova.

Nezanedbávejte péči o pokožku

Když zhubneme, naše pokožka se přirozeně mění. Abyste se s touto změnou (zmenšením objemu těla) vyrovnali, musíte si zachovat její pružnost. S tím vám pomůže dostatečná hydratace (a jsme zpět u dostatečného pitného režimu!). Kromě vnitřní hydratace, byste se navíc měli spolehnout na kvalitní a hydratační kosmetiku, jejíž součástí je i odměna v podobě make-upu, který může nabídnout pomoc zpevnit pleť, díky svému složení je velkým bonusem.

Sdílejte tento článek svým přátelům

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Telegram
Tisknout